Loading…

Qyteti i bankave: Lexoni 6 gjëra interesante rreth Frankfurtit

  • 28/05/2021 | 10:28

Qyteti i bankave: Lexoni 6 gjëra interesante rreth Frankfurtit

“Frankfurt am Main” është një qytet në jugperëndim të Gjermanisë dhe gjendet në qendër të zonave me të rëndesishme ekonomike të vendit, shkruan Gazeta Metro.


Ai është qyteti më i madh i landit të Hesenit. Ai gjitthashtu njihet si “Banka qendrore e Europës”.

Më poshtë Metro ju sjellë 6 fakte që nuk i keni ditur për Frankurtin:

1. Frankfurti  është një nga metropolet më të pasura të Evropës dhe një metropol bankar.

2. Gjithashtu ky qytet gjerman është dhe një qendër e rëndësishme e kulturës dhe literaturës gjermane.

3. Me mbi 760.000 banorë Frankfurti radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e pestë pas Berlinit, Hamburgut, Mynihut dhe Këlnit.

4. Frankfurt ishte një nga qytetet më të rëndësishme të Perandorisë së Shenjtë Romake. Nga 855 mbretërit dhe perandoret gjermane u zgjodhën dhe u  kurorëzuan në Aachen.

5. Aty kanë qendrën Banka Qendrore e Gjermanisë dhe Banka Qendrore Europiane. Gjithashtu, në Frankfurt kanë qendrën bankat më të mëdha komerciale të Gjermanisë si dhe zyrat e tyre mbi 150 banka ndërkombëtare.

6. Frankfurti është përmendur për herë të parë në 1150./gazetametro.net

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë