Loading…

Qeveria publikon raportin mbi financimin e OJQ’ve

  • 14/03/2017 | 08:50

Qeveria publikon raportin mbi financimin e OJQ’ve

Qeveria e Kosovës publikisht paraqet sot raportin e parë mbi financimin publik të organizatave të shoqërisë civile në Republikën e Kosovës për vitet 2015-2016.


Kjo ngjarje është organizuar nga Zyra për Qeverisje të Mirë pranë Zyrës së Kryeministrit.

Raporti i cili u zhvillua me mbështetjen e projektit të BE-së “Mbështetja për Zbatimin e Strategjisë Qeveritare për Bashkëpunim me Shoqërinë Civile”, mbledh informacione në lidhje me institucionet e financimit, organizatat përfituese dhe shumat të disbursuara gjatë viteve 2015 dhe 2016.

Publikimi i raportit paraqet një hap të rëndësishëm në përmirësimin e transparencës së fondeve publike të OJQ-ve në Kosovë dhe do të bëhet një detyrë vjetore pas miratimit të rregullores së Qeverisë për kriteret, standardet dhe procedurat mbi financimin publik të OSHC-ve, të cilat do të jenë objekt i konsultimit publik gjatë javëve të ardhshme.

Do të mbahet një tryezë e rrumbullakët me palët kryesore të interesit nga shoqëria civile, organet e qeverisë, komuniteti i donatorëve dhe mediat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë