Loading…

Muja ka dyshime për një dokument të matjes së territorit në vitet e 80’ta

  • 13/02/2017 | 19:47

Muja ka dyshime për një dokument të matjes së territorit në vitet e 80’ta

Një dokumentacion që lidhet me matjet e bëra në pjesën e quajtur Bjelluhë në kufi me Malin e Zi ka ngritur një numër pyetjesh rreth problematikës së demarkacionit.


Ishte deputeti i PDK-së në komisionin për bujqësi, Shaip Muja, ai që ka ngritur alarmin për, siç ka thënë, moskthimin e këtij dokumenti të marrë nga Arkivi i Kosovës nga zyrtarët shtetërorë.

Dhe, për këtë Muja ka kërkuar edhe ndërhyrjen e prokurorisë.

Mirëpo, për këto të dhëna nuk kishin fare informacion drejtuesit e Ministrisë së Ambientit, të cilët ishin të ftuar për raportim në mbledhjen e komisionit për Bujqësi.

Madje, të njëjtët edhe hezitonin gjithë kohës të flisnin për demarkacionin, pavarësisht insistimit të 3 prej 6 anëtarëve.

Në këtë raportim, ministri Ferati ka folur edhe për ndotjen e ajrit me ç’rast ka thënë se vendi e ka të vështirë të marrë masa dhe se kërkohen 4 milionë dollarë me qëllim të vendosjes së matësve në të gjitha komunat dhe ndërrimin e pajisjeve ekzistuese.

Për këtë çështje kishte shumë ankesa.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë