Loading…

Qeveria kurrë s’e ka marrë seriozisht papunësinë

  • 10/05/2017 | 22:24

Qeveria kurrë s’e ka marrë seriozisht papunësinë

Fushatat zgjedhore janë bombarduar me premtimin e punësimit, një nga ngecjet më të mëdha të Kosovës së pasluftës, raporton KTV.


Por, zhvillimet në terren flasin krejt ndryshe. Qytetarët mendojnë se numri i të punësuarve ka qenë mjaft i ulët dhe pothuajse i padukshëm edhe gjatë qeverisë që u rrëzua gjatë ditë së mërkurë.

Jeton Mehmeti nga “Instituti GAP” shprehet se Qeveria asnjëherë nuk e ka marrë me prioritet çështjen e punësimit, ashtu siç zyrtarë të saj patën deklaruar.

Ndërsa, Arban Abrashi, ministër në largim, shprehet i kënaqur me punësimet që janë bërë në kuadër të projekteve të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Ndërsa, gjatë ditës së mërkurë u hap panairi “Dita e Vetëpunësimit”, ku nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale janë financuar rreth 100 biznese me një shumë prej 4000 deri në 6000 euro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë