Loading…

Qeveria kërkon nga komunat që ta zbatojnë Ligjin për Veteranët e UÇK’së

  • 23/02/2017 | 11:40

Qeveria kërkon nga komunat që ta zbatojnë Ligjin për Veteranët e UÇK’së

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe ajo e Punës dhe Mirëqenies Sociale, përmes një shkrese kanë kërkuar nga kryetarët e komunave të Kosovës që të ndërmarrin veprimet e nevojshme për zbatimin e ligjit për Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.


Kështu ka bërë të ditur Ministri i MPMS’së, Arban Abrashi, i cili këtë shkresë e ka publikuar në rrjetin social Facebook.

“Kjo shkrese është vetëm një nga veprimet drejt përmirësimit të mirëqenies se gjitha kategorive të dala nga lufta, kurse gjatë vitit do të përmirësojmë edhe më tutje këtë adresim duke krijuar një trupë të vetme, që trajton tërë këto kategori”, shkruan tutje Abrashi.

16864763_1428228340529663_3082972405666578193_n

Në shkresë, ndër të tjera, thuhet se Komunat e vendit jaë të obliguara të garantojnë të drejtën për punësim për kategorinë e pjesëtarëve të UÇK’së, përmes përparësisë ndaj konkurrentëve të tjerë në kushte të barabarta. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë