Loading…

Qeveria japoneze inkurajon të rinjtë të pinë më shumë alkool

  • 19/08/2022 | 16:06

Qeveria japoneze inkurajon të rinjtë të pinë më shumë alkool

Qeveria japoneze është goditur nga një problem i pazakontë – të rinjtë atje nuk po pinë mjaftueshëm alkool.


Që nga fillimi i pandemisë, baret dhe ambientet e tjera që shesin alkool janë goditur rëndë nga kufizimet e COVID-19, duke bërë që shitjet – dhe të ardhurat nga taksat e pijeve – të bien në ekonominë e tretë më të madhe në botë.

Zgjidhja e qeverisë? Nisni një konkurs për të gjetur mënyra të reja për të inkurajuar të rinjtë të pinë më shumë, shkruan CNN.

“Sake Viva!” fushata, e mbikëqyrur nga Agjencia Kombëtare e Taksave, fton pjesëmarrësit të paraqesin ide se si të “stimulojnë kërkesën tek të rinjtë” për alkool përmes shërbimeve të reja, metodave promovuese, produkteve, dizajneve dhe madje edhe teknikave të shitjes duke përdorur inteligjencën artificiale ose metaverse, sipas faqen zyrtare të konkursit.

“Tregu vendas i pijeve alkoolike po zvogëlohet për shkak të ndryshimeve demografike si rënia e lindjeve dhe plakja e popullsisë, dhe ndryshimet e stilit të jetesës për shkak të ndikimit të Covid-19,” tha faqja e internetit, duke shtuar se konkurrenca synonte “të apelonte për brezin e ri dhe për të rigjallëruar industrinë”.

Ministria e Shëndetësisë e Japonisë ka paralajmëruar në të kaluarën për rreziqet e pirjes së tepërt. Në një postim në faqen e saj të internetit vitin e kaluar, ajo e quajti konsumin e tepërt të alkoolit një “problem të madh social” që vazhdoi pavarësisht një ngadalësimi të fundit të konsumit. Dhe u bëri thirrje njerëzve me zakone jo të shëndetshme të pirjes që të “rishqyrtojnë” marrëdhënien e tyre me alkoolin.

Japonia, së bashku me disa vende të tjera në Azi, mbajti kufizime të ashpra gjatë gjithë pjesës më të madhe të pandemisë, duke mbyllur hapësirat publike dhe duke reduktuar orët e punës për restorantet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë