Loading…

Qeveria e quan të rrejshëm ‘triumfin’ diplomatik të Daçiqit

  • 05/11/2018 | 07:27

Qeveria e quan të rrejshëm ‘triumfin’ diplomatik të Daçiqit

Ofensiva diplomatike e Serbisë për t’ia anuluar njohjet shtetit të Kosovës ka marrë hov. Vetëm gjatë fundjavës zyrtarët serbë pretendojnë t’ua kenë ndryshuar qëndrimin dy shteteve të tjera, përkatësisht Grenadës dhe Dominikas.


Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës vetëm deklarativisht ka mohuar se këto shtete e kanë kthyer mbrapa vendimin për njohje. Por këtë nuk e kanë dëshmuar me konfirmim zyrtar, shkruan sot “Koha Ditore”.

Mëngjesin e së dielës shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ua kumtoi medieve në Beograd lajmin se Grenada e ka tërhequr njohjen e Kosovës. Këtë “triumf” e ka paraqitur pas bisedës me homologun nga ky shtet, Peter David.

“Mund t’ju njoftoj se Grenada është shteti i nëntë që ka anuluar të gjitha vendimet e mëhershme në lidhje me statusin e Kosovës, që do të thotë njohjen e Kosovës si shtet i pavarur”, ka thënë Daçiqi, duke shtuar se tashmë ka pranuar edhe notën verbale nga shteti ishullor në Amerikën e Mesme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë