Loading…

Qeveria aprovon projektligjin për pagat dhe 10 projektligje tjera

  • 30/12/2016 | 11:12

Qeveria aprovon projektligjin për pagat dhe 10 projektligje tjera

Qeveria e Kosovës ka aprovuar 11 projektligje për vitin e ardhëm gjatë mbledhjes së sotme e cila ishte mbledhja e fundit për këtë vit. Projektligji i miratuar gjatë këtij takim ishte edhe Projketligji për Pagat. 


Pjemsarrësit gjatë kësaj mbledhje aprovuan Planin Vjetor të Punës së Qeverisë për vitin 2017, i cili u propozua nga zëvendës kryeministri i vendit Ramiz Kelmendi, duke thënë se ky plan specifikon masat dhe aktivitet kryesore të qeverisë.

Ndërsa projektin për pagat e prezantoi, zëvendës ministri i Adiministratës Publike, Hajredin Hyseni projekt me të cilin synohet që pagat të jenë të barabartë, transparente dhe të mos jenë diskriminuese.

“Parimet themelore janë parimi i pagës së barabartë, parimi i transparencës dhe parimi i mos diskriminimit”, ka thënë Hysenaj.

Hysenaj tregoi se ky projektligj përfshinë 11 koeficiente dhe 45 grada.

Ndërsa për këtë projektligj, ministri i Kulurës Rinisë dhe Sportit, kërkoi që të merren parasyshë kërkesat e tyre, pasi që kërkesat e ministrisë së kulturës nuk janë marrë parasysh.

Ndërsa ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Barjami këtë ligj e quan si ligj bazë për një sistem unik të pagave. Pasi që nga viti i ardhshëm, mësimdhënësit do të gradohen në bazë të perfomancës së tyre.

“Në sistemin e arsimit në vitin e ardhshëm, mësimdhënësit do të gradohen në bazë të performancës së tyre, dhe në baze të gradës do të jetë paga e tyre”, ka thënë Bajrami gjatë kësaj mbledhje.

Enver Hoxhaj, ministri i punëve të jashtme pati një kërkesë për këtë projektligj pasi që sipas tij, Ambasadorët nuk duhet ta kenë pagën e njejtë por në përputhje me koston e jetes ku ata jetojnë.

Gjatë mbledhjes u aprovun 11  projektligje të propozuara nga Ministrat e Ministrive të Kosovës, për të gjetur zbatim gjatë vitit që po vjen./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë