Loading…

Putin vazhdon luftën hibride në Moldavi: Separatistët rus në Transnistria kërkojnë mbrojtjen e Rusisë 

  • 28/02/2024 | 16:00

Putin vazhdon luftën hibride në Moldavi: Separatistët rus në Transnistria kërkojnë mbrojtjen e Rusisë 

Despoti rus Vladimir Putin ka bërë lëvizjen e radhës destabilizuese në Europë me hilet e moçme, duke aktivizuar vasalët në rajonin e Moldavisë, transmeton Gazeta Metro.


Një rrip i hollë i territorit në Moldavi që de fakto kontrollohet nga forca pro-ruse që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, por që është e njohur si pjesë e shtetit Moldavisë.

Në një kongres special të rajonit siç e quajtën – i shtati në historinë e tyre – ligjvënësit e kaluan një rezolutë duke i kërkuar parlamentit të Rusisë që të ‘mbrojë’ Transnistria nga presioni në rritje i Moldavisë sipas tyre, raportoi agjencia franceze e lajmeve AFP.

Sipas tyre qeveria moldave në paska nisur një ‘luftë ekonomike’ kundër Transnistrisë, duke bllokuar importe vitale me synim të shndërrimit të rajonit në një geto./gazetametro.net 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë