Loading…

Putin ‘suspendon’ kryekomandantin Valery Gerasimov, gjeneralin Kisel e arrestoi për tërheqjen nga Kharkiv

  • 12/05/2022 | 18:19

Putin ‘suspendon’ kryekomandantin Valery Gerasimov, gjeneralin Kisel e arrestoi për tërheqjen nga Kharkiv

Sipas shërbimit ukrainas 4 gjeneralë të ushtrisë dhe dy komandantë të marinës janë spastruar nga presidenti rus Vladimir Putin për shkak të dështimeve në invadimin e Ukrainës, transmeton Gazeta Metro.


Oleksiy Arestovych një veteran i inteligjencës ushtarake dhe këshilltar i lartë i presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky ka pretenduar se shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë ruse, Valery Gerasimov, është suspenduar nga detyra.

Ai shtoi se edhe gjeneral lejtnant Sergei Kisel është shkarkuar dhe arrestuar pas tërheqjes nga Kharkiv.

Ai shtoi se janë edhe dy gjeneralë të tjerë të ushtrisë ruse dhe dy komanddantë në marinën ruse që janë shkarkuar, arrestuar apo po hetohen rreth humbjeve në fushat e betejave, sipas informacionit të ministrisë së brendshme të Ukrainës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë