Loading…

Putin ka urdhëruar trupat ruse të futen në Luhansk dhe Donetsk nën ‘mision paqeruajtës’

  • 21/02/2022 | 23:17

Putin ka urdhëruar trupat ruse të futen në Luhansk dhe Donetsk nën ‘mision paqeruajtës’

Dekretet e presidentit rus, Vladimir Putin për njohjen e pavarësinë territoreve të kontrolluara nga rebelët “Republikën Popullore të Donetskut” dhe “Republikën Popullore të Luhanskut”, të Ukrainës, parashikojnë që forcat e armatosura ruse “do të kryejnë funksione paqeruajtëse” atje, transmeton Gazeta Metro.


Dekretet nuk specifikojnë se çfarë mund të thotë kjo, por ekspertët në Ukrainë dhe Rusi kanë argumentuar se Putini tani mund të dërgojë zyrtarisht trupat ruse në zonat rebele të Ukrainës lindore.

Moska ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat nga Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë se ajo tashmë ka trupat e saj në dy republikat e vetëshpallura./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë