Loading…

Putin e dërgon kryespiunin e tij në Serbi, për shqiptarët në Ukrainë

  • 21/02/2022 | 23:21

Putin e dërgon kryespiunin e tij në Serbi, për shqiptarët në Ukrainë

Ditën e fundit të këtij muaji, Rusia e dërgon për vizitë në Serbi, kryespiunin e saj.


Nikolai Petrushev, sekretari për sigurinë kombëtare i federatës ruse, sipas mediave në Beograd do të takohet me krerët e shtetit serb.

Nikoqirëve do u kërkoj qartësimin e pozicionit të tyre për situatën Ukrainë-Rusi, tjetër temë bisede pritet të jetë dhe pretendimet e Moskës se mercenarë nga Shqipëria, Kosova e Bosnja po luftojnë në Donbas (pjesë e Ukrainës ku ka lëvizje separatiste pro-ruse)

Prishtina dhe Tirana zyrtare i kanë mohuar pretendimet që i tha ministri rus  i punëve të jashtme, Sergej Lavrov.

Ndërkohë për njërin prej vendeve të rajonit ku ndikimet e aktorëve të jashtëm mund të kenë shumë ndikim,po paralajmërohet shpartallimi.

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, tha se Bosnja ndodhet në momentet më kritike të saj.

“Retorika nacionaliste dhe separatiste po rritet në Bosnjë Hercegovinë. Kjo po e rrezikon stabilitetin dhe integritetin e atij vendi. Ministrat duhet të marrin vendime sesi të ndalin këtë dinamikë të ngjarjeve në Bosnjë dhe të shmangin që ku vend të shpërbëhet copa-copa. Kjo është sit

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë