Loading…

‘Pushtimi i Ukrainës do jetë fillimi i fundit për Putinin’

  • 27/02/2022 | 10:23

‘Pushtimi i Ukrainës do jetë fillimi i fundit për Putinin’

Politikanja britanike që ka shërbyer si Sekretare e Jashtme, ka komentuar qëllimet e presidentit rus Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës, duke thënë se ky do ishte ‘’fillimi i fundit’’ për të, transmeton Gazeta Metro.


“Ne kemi parë tashmë përgjigjen nga qeveria ruse, ne kemi parë veprimet e ndërmarra pavarësisht nga të gjitha paralajmërimet për koston e rëndë të këtij konflikti për sa i përket kostos humanitare, për sa i përket kostos për shtetin rus.

“Ky mund të jetë fillimi i fundit për Putinin dhe kam frikë se ai është i vendosur të përdorë mjetet më të pakëndshme në këtë luftë.

“Por ai duhet të jetë i vetëdijshëm se gjykata ndërkombëtare penale tashmë po shikon atë që po ndodh në Ukrainë dhe do të ketë pasoja të rënda për të personalisht dhe për qeverinë ruse”.

Ajo shtoi se konflikti në Ukrainë mund të jetë “shumë, shumë i përgjakshëm”.

Truss tha: “Ne kemi parë tashmë civilë të shënjestruar nga qeveria ruse. Unë u bëj thirrje rusëve të mos e përshkallëzojnë këtë konflikt, por ne duhet të jemi të përgatitur që Rusia të kërkojë të përdorë armë edhe më të këqija.

“Unë mendoj se do të ishte jashtëzakonisht shkatërruese. Rusia tashmë është e izoluar ndërkombëtarisht, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së asnjë vend i vetëm nuk ka votuar me Rusinë.

“Të gjithë po shkëputen nga Rusia – ata po shkëputen nga komuniteti ndërkombëtar.”

E pyetur për mundësinë e vizave për ukrainasit që ikin, zonja Truss tha se kryeministri ka qenë i qartë se “Britania është një vend që mirëpret refugjatët”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë