Loading…

Pse shishet e plastikes të pijeve joalkoolike kanë fund me gunga: 6 gjërat më interesante që kanë përgjigje

  • 30/09/2020 | 08:17

Pse shishet e plastikes të pijeve joalkoolike kanë fund me gunga: 6 gjërat më interesante që kanë përgjigje

Kurioziteti është një motivues për të mësuarit e njeriut. Për më tepër, bërja e pyetjeve ngjall kreativitetin dhe inovacionin, transmeton Gazeta Metro.


Për këtë arsye, njerëzit gjithmonë duhet të inkurajohen të bëjnë pyetje për ndonjë temë të mundshme. Sidoqoftë, nganjëherë pyetjet tona që shtrohen janë shumë të vështira për t’u gjetur përgjigje.

BrighSide ka listuar gjashtë gjërat më interesante të cilave u ka dhënë një përgjigje.

Më poshtë i gjeni të përkthyera nga Gazeta Metro.

  Pse shishet e plastikes të pijeve joalkoolike kanë fund me gunga ndërsa shishet me ujë jo

Gungat janë aty për të rritur forcën e shisheve. Kjo është e nevojshme sepse shishja plastike duhet të jetë në gjendje t’i rezistojë presionit të gazit në pije joalkoolike. Gjithashtu, ato pije zakonisht shërbehen të ftohura, dhe kur një lëng ftohet, vëllimi i tij ndryshon dhe shishja nuk guxon të ngrihet për shkak të saj.

Si shtesë, këndi ose maja e gungës mund të zgjerohet paksa dhe të kontraktohet pa u prishur. Kjo gjithashtu kujdeset për ndryshimin e vëllimit.

Pse mizat nuk mund ta gjejnë kurrë dritaren e hapur

Mizat kanë sy të përbërë që i lejojnë ata të dallojnë dritën dhe errësirën shumë saktë. Kur bredh rreth dhomës tuaj, e vetmja gjë që ata kërkojnë është një burim drite, transmeton Gazeta Metro. Edhe pse një dritare e hapur është një burim drite, ajo gjithashtu sigurohet që të gjejë ajër nga jashtë në dhomë. Kjo erë krijon një atmosferë që insekti nuk është shumë i etur për të fluturuar brenda, gjë që bën që ajo të shmangë dritaren tuaj dhe të shikoni për një burim tjetër të dritës.

Ngjyra e vërtetë e pasqyrave

Një pasqyrë e përsosur pasqyron të gjitha ngjyrat ekzistuese. Përkufizimi shkencor i dritës së bardhë përbëhet nga një përzierje e të gjitha ngjyrave ekzistuese. Për këtë arsye, një pasqyrë thuhet gjithashtu se është e bardhë.

Pse ngjitësi nuk ngjitet në pjesën e brendshme të shishes

Shumica e ngjitësit ka ujë si tretës që e mban atë në një formë të trashë dhe të lëngshme brenda shishes. Ajo do të bëhet ngjitëse vetëm kur ta shtrydhni atë nga tubi dhe ta aplikoni atë në një sipërfaqe. Kur është në kontakt me ajrin përreth, uji i pranishëm në ngjitës avullon, duke bërë që ky ngjitës të forcohet. Të vetmet gjëra që kanë mbetur janë molekulat ngjitëse që ngjisin objektet.

Pse vellot e dasmave janë të bardha

Në shekullin e 19’të, shumica e grave u martuan me një fustan që mund të ripërdoren për raste të tjera. Fantazitë e dasmave me vello të bardha u ushqyen më vonë nga filmat e Hollivudit për fat të mirë, por tradicionalisht, vetëm familjet e pasura mund të përballonin të blinin një fustan të bardhë. Vetëm në vitet ’50 njerëzit e klasës së mesme filluan të kopjojnë pamjen falë zhvillimit të materialeve më të lira, transmeton Gazeta Metro.

Sidoqoftë, edhe sot, jo të gjitha kulturat veshin fustane të bardhë dasmash. Për shembull, në Kinë dhe Indi, nuset veshin fustane të kuq si një simbol i fatit të mirë dhe suksesit.

Pse pëllëmbët e dorës djersiten kur jeni nervoz

Djersa e stresit vjen nga eksitimi nervor. Trupi juaj lëshon adrenalin që vendos zemrën tuaj në aktivitet në mënyrë që të jetë gati për gjithçka që vjen më pas. Funksioni kryesor i djersitjes është të kontrolloni temperaturën e trupit kur trupi juaj hyn në punë. Zonat e trupit që kanë përqendrimin më të lartë të gjëndrave të djersës janë thembra e këmbëve dhe pëllëmbët e duarve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë