Loading…

Pse qielli është i kaltër?

  • 14/12/2016 | 10:36

Pse qielli është i kaltër?

Është shumë e lehtë për të parë se qielli është i kaltër, mirëpo a keni menduar ndonjëherë se prej nga e merr qielli këtë ngjyrë?

Shumë njerëz kurreshtarë e kanë menduar një pyetje të tillë, dhe përgjigja për këtë kërkoi një kohë të konsiderueshme.

Në vazhdim mund të gjeni shpjegimin nga NASA për ngjyrën e kaltër të qiellit.

Drita e diellit duket e bardhë, mirëpo në fakt ajo përbëhet nga të gjitha ngjyrat e ylberit. Përderisa drita ndriçon përmes prizmit, ajo ndahet në të gjitha ngjyrat e saj. Prizmi ka një formë të veçantë të kristaltë, shkruan gazetametro.net

Drita e diellit arrin atmosferë e tokës dhe shpërndahet në të gjitha drejtimet përmes të gjitha gazrave dhe të gjitha pjesëzave të ajrit.

Ngjyra e kaltër shpërndahet dukshëm më shumë se të gjitha ngjyrat e tjera, sepse kjo ngjyrë përhapet më shpejtë dhe më shkurtë. 

Andaj kjo është edhe arsyeja se pse qielli ka ngjyrë të kaltër e jo ndonjë tjetër. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë