Loading…

Pse nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi në fytyrë?

  • 27/11/2021 | 14:52

Pse nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi në fytyrë?

Vaji i kokosit është një “aleat” i rëndësishëm i bukurisë. Të gjithë betohen për të, e përdorin si trajtim për flokët, si vaj trupi, madje dhe si zbardhues dhëmbësh. Por mund të habiteni kur të mësoni se ekziston një vend ku nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi dhe është fytyra.


Sipas dermatologëve, të vendosësh vaj kokosi në lëkurën e fytyrës është një “jo” e madhe, raporton healthdigest.com. Siç shpjegon dermatologu Paul Dean: “Vaji i kokosit tenton të shkaktojë njolla të errëta që bllokojnë poret e lëkurës, që do të thotë se mund të jetë një problem i madh për lëkurën e ndjeshme ose të prirur ndaj njollave.

Kjo do të thotë që vaji i kokosit nuk mund të depërtojë në poret dhe në fakt mund të “mbysë” lëkurën dhe të bllokojë poret.”, shpjegoi ai. Megjithatë, disa mendojnë se jo varet nga lloji i lëkurës. “Vaji i kokosit për lëkurë normale dhe të thatë mund të jetë shumë hidratues.

Vetëm se një gjë funksionon për një person nuk do te thotë se funksionon për të gjithë. Lëkura e të gjithëve u përgjigjet gjërave ndryshe“, tha Suzanne Audley, një estetiste.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë