Loading…

Pse nuk duhet të flemë me nerva?

  • 27/11/2021 | 22:59

Pse nuk duhet të flemë me nerva?

Sipas hulumtimeve, ata që zemërohen në shtrat, i “konsolidojnë” më mirë emocionet e tyre negative gjatë gjumit, duke e bërë më të vështirë heqjen e nervave të nesërmen.


Gjatë gjumit, truri riorganizon kujtimet – pozitive, neutrale dhe negative – dhe i ruan ato më mirë jo vetëm në hipotalamus, por në mënyrë më difuze në të gjithë korteksin cerebral, duke i bërë më të vështira për t’i fshirë më vonë.

Prandaj shkencëtarët theksojnë: “do t’i këshillonim të gjithëve që para se të bien në shtrat të zgjidhin mosmarrëveshjet dhe të mos flenë me inat”.

Gjetjet mund të ndihmojnë gjithashtu në trajtimin më të mirë të kujtimeve dhe çrregullimeve të padëshiruara si çrregullimi i stresit post-traumatik, ndoshta përmes privimit të gjumit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë