Loading…

Pse ndodh ngjirja e zërit dhe kur mund të jetë e rrezikshme, çfarë duhet të kemi parasysh

  • 12/02/2022 | 08:54

Pse ndodh ngjirja e zërit dhe kur mund të jetë e rrezikshme, çfarë duhet të kemi parasysh

Ju e dini se si tingëllon normalisht zëri juaj. Por, kur papritmas zëri ju ngjiret, kjo mund të jetë pak irrituese.


Ngjirja e zërit ndodh zakonisht për shkak të ndonjë problemi të vogël dhe largohet brenda një ose dy ditësh. Por ngjirja e zërit që ngjitet mund të jetë edhe shenjë e një problemi serioz që duhet trajtuar.

Si mund ta dini nëse ngjirja e zërit është serioze apo nuk ka asgjë për t’u shqetësuar?

Për të kuptuar plotësisht se çfarë është ngjirja e zërit, është e rëndësishme të kuptoni se si funksionon zëri juaj. Tingulli i zërit tuaj vjen nga dridhjet e foleve tuaja vokale, dy inde muskujsh të lëmuar që janë përballë njëri-tjetrit në laring.

Kur nuk jeni duke folur, kordat tuaja vokale qëndrojnë të hapura në mënyrë që të merrni frymë. Por kur ju flisni, ato bashkohen ndërsa ajri nga mushkëritë tuaja fryn përpara. Kjo i bën ato të dridhen dhe të krijojnë valë zanore që kalojnë nëpër fyt, hundë dhe gojën tuaj.

Të gjithë faktorët që përbëjnë tingullin e zërit tuaj, duke përfshirë lartësinë, vëllimin dhe tonin, përcaktohen nga madhësia dhe forma e kordave tuaja vokale dhe nga mënyra se si tingulli rezonon në fyt, hundë dhe gojë.

Ka shumë arsye të mundshme pse mund të keni ngjirje të zërit, por këto janë shkaqet më të zakonshme:

Laringiti

Laringiti është ënjtja dhe acarimi i kutisë suaj të zërit dhe shpesh shkakton ngjirjen e zërit ose humbjen e zërit tuaj. Laringiti është një term shumë jospecifik që tregon se ka një lloj inflamacioni në laring. Forma më e zakonshme e laringitit është një infeksion i shkaktuar nga një virus.

Laringiti mund të shkaktohet edhe nga alergjitë, infeksionet bakteriale, bronkiti, irrituesit dhe kimikatet. Të gjitha këto mund të shkaktojnë inflamacion dhe acarim që mund të çojë në ngjirjen e zërit.

Refluksi

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një gjendje kronike që ndodh kur përmbajtja e stomakut tuaj kthehet në ezofag, tubi që lidh fytin tuaj me stomakun tuaj. Kur kjo ndodh, fyti dhe kordat tuaja vokale ekspozohen ndaj atij acidi dhe ato mund të fryhen dhe inflamohen.

Përdorimi i tepërt i zërit

Ka shumë mënyra se si mund ta përdorni zërin tuaj, duke përfshirë të folurit ose të kënduarit me zë të lartë dhe duke folur për një kohë të gjatë dhe kjo mund të çojë në ngjirjen e zërit. Nëse jeni duke i mbipërdorur kordat tuaja vokale, kjo mund të shkaktojë inflamacion dhe atë që njihet si fonotrauma.

Ai vë në dukje se shumë instruktorë fitnesi priren të merren me këtë, sepse ata vazhdimisht bërtasin në përpjekje për të motivuar njerëzit.

Nyjet vokale, polipet dhe kistet

Këto janë masa jo-kancerogjene që formohen në ose përgjatë foleve vokale. Nyjet vokale formohen në çifte në vende të kundërta të indeve vokale nga presioni ose fërkimi i tepërt. Polipet vokale zakonisht ndodhin në njërën anë të folesë vokale dhe janë të ngjashme me një flluskë gjaku. Një kist vokal është një masë e fortë indi që formohet brenda kordave vokale.

Në përgjithësi, ato ndikojnë në aftësinë e kordave për të punuar normalisht, duke çuar në ngjirje të zërit. Teknikisht, çdokush mund t’i ketë këto probleme, por njerëzit që përdorin zërin e tyre profesionalisht, si këngëtarët dhe aktorët, priren të jenë më të rrezikuarit.

Hemorragjia e foleve vokale

Kjo ndodh kur një enë gjaku në sipërfaqen e folesë suaj vokale çahet dhe indet mbushen me gjak. Kur kjo ndodh, kordat tuaja vokale nuk dridhen siç do të dridheshin normalisht, duke çuar në ngjirje të zërit. Kjo mund të ndodhë papritur kur e përdorni zërin me forcë, si kur bërtisni.

Një rast i tillë zakonisht mund të riparohet vetë me pushim të menjëhershëm pa folur, shkruan Living.

Paraliza e kordave vokale

Ky është një çrregullim i zërit që ndodh kur njëra ose të dyja foletë tuaja vokale nuk hapen ose mbyllen në mënyrën e duhur. Kur kjo ndodh, kordat vokale nuk kontaktojnë njëra-tjetrën. Paraliza e të dy kordave vokale është e rrallë, por mund të çojë në komplikime më serioze se ngjirja e zërit, si vështirësia në gëlltitjen e ushqimit ose lëngjeve.

Ka një sërë shkaqesh të mundshme për paralizën e kordave vokale, duke përfshirë një dëmtim në kokë, qafë ose gjoks; kanceri i mushkërive ose tiroides; një infeksion si sëmundja Lyme; ose probleme neurologjike si skleroza e shumëfishtë ose sëmundja e Parkinsonit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë