Loading…

Pse kemi më pak peshë në mëngjes, përgjigjja është e thjeshtë

  • 14/05/2022 | 09:18

Pse kemi më pak peshë në mëngjes, përgjigjja është e thjeshtë

Nëse qëndroni në peshore menjëherë pas zgjimit, me siguri do të vini re se pesha juaj trupore është më e ulët.


Ndryshimi ditor i peshës është normal. Mund të varet nga ajo se çfarë dhe sa keni ngrënë, pirë, ushtruar apo edhe fjetur.

Pesha e një të rrituri mesatar mund të sillet nga 2 deri në 3 kilogramë në ditë, gjë që ndikohet edhe nga mbajtja e ujit.

Megjithatë, a keni vënë re se keni peshën më të vogël në mëngjes?

Pesha e trupit në mëngjes

Pesha më e vogël është në mëngjes, kur zgjohemi. Kjo ndodh sepse trupi është pak i dehidratuar në këtë pjesë të ditës.

Kjo shpjegon se si mbajtja e ujit mund të çojë në peshë më të lartë trupore.

Trupi ynë djeg kalori dhe derisa ne flemë, ai stimulon funksionet themelore të trupit si frymëmarrja ose djersitja, të cilat gjithashtu dehidratojnë trupin.

Pra, dehidrimi është një nga arsyet kryesore pse kemi peshë më të ulët në mëngjes para se të hahet dhe pihet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë