Loading…

Protesta masive në Beograd, Vela: Fjalët e Vucicit dhe makineria e tij nuk kanë më peshë

  • 10/06/2023 | 10:32

Protesta masive në Beograd, Vela: Fjalët e Vucicit dhe makineria e tij nuk kanë më peshë

Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas protestës masive e cila u mbajt një ditë më parë në Beograd, të Serbisë.


Vela përmes një postimi në rrjetin social Twitter ka shkruar se pavarësisht pretendimeve paranojake të regjimit të Vuçiqit se Kosova po nxit protesta, populli i Serbisë e ka parë këtë propagandë dhe ka dalë në një numër të madh.

Ai tha se kjo tregon qartë se fjalët e Vuçiqit dhe makineria e tij propagandistike nuk kanë më peshë.

Tutje Vela tha se: “Sido që të quhet Maidan apo Pranvera Serbe, protestat vazhdojnë derisa Vuçiq t’i adresojë kërkesat e protestuesve. Sa më shpejt që vlerat evropiane të demokracisë të zbatohen vërtetë, aq më i lehtë është kalimi nga qeverisja e drejtuar nga dhuna në një bazë mbi dialogun dhe përfshirjen”.

Ndryshe, të premten në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë.

Protestat u zhvilluan me ftesë të një pjese të opozitës, për shkak të pakënaqësisë ndaj reagimit të Qeverisë së Serbisë ndaj krimeve nga të shtënat masive, në fillim të majit, ku humbën jetën 18 persona.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë