Loading…

Prokurori Special për krimet e UÇK’së viziton Kosovën

  • 07/11/2016 | 14:55

Prokurori Special për krimet e UÇK’së viziton Kosovën

David Schwendiman, Prokuror Special për krimet e UÇK-së në Kosovë (1998 – 1999) do të vizitojë këtë javë Kosovën dhe Serbinë. Gjatë qendrimit në Prishtinë dhe Beograd më 7 dhe 11 nëntor priten takime interesante.

Zyra e Prokurorisë Speciale në Hagë nuk ka bërë të ditur ndonjë hollësi lidhur me hetimet e deritanishme. Por thekson, se prokurori Schwendimann konfirmon në këtë mënyrë vendosmërinë për realizimin e mandatit.

“Ai nuk do të hyjë në hollësi rreth përmbajtjes së hetimeve”, thuhet në kumtesë.

Kryeprokurori special Schwendiman do të takohet në Prishtinë me përfaqësuesit e qeverisë së Kosovës, me Prokurorin e Përgjithshëm si dhe me përfaqësuesit e EULEX-it dhe të bashkësisë ndërkombëtare.

Edhe në Beograd ai do të takohet me përfaqësuesit e qeverisë së Serbisë, të Prokurorisë për krimet e luftës si dhe përfaqësuesit e institucioneve vendore dhe ndërkombëtare atje.

Schwendiman do të prezantohet zyrtarisht si kryeprokuror i Prokurorisë Speciale, e cila është formuar së fundi. Prokuroria Speciale bënë të ditur, se kryerprokurori do të konfirmojë vendosmërinë dhe përkushtimin për zbatimin e këtij procesi.

Në njoftimet zyrtare nuk thuhet nëse së shpejti do të ketë ngritje të ndonjë aktakuze për krime në vitet 1998-1999./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë