Loading…

‘Prokurori i Përgjithshëm t’i japë llogari popullit amerikan’: Mike Pence i del në mbrojtje ish-presidentit Trump pas bastisjes së shtëpisë

  • 09/08/2022 | 20:40

‘Prokurori i Përgjithshëm t’i japë llogari popullit amerikan’: Mike Pence i del në mbrojtje ish-presidentit Trump pas bastisjes së shtëpisë

as bastisjes së rezidencës së ish-presidentit Donald Trump, ka reaguar për herë të parë edhe ish-zv/presidenti Mike Pence.

Pence i ka bërë thirrje Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA’së, Merrick Garland, t’i japë publikut llogari se përse u krye urdhri i kontrollit në pronën e ish-presidentit Donald Trump në Mar-a-Lago.

Përmes disa postimeve në Twitter, Pence, i cili është distancuar nga Trump mes dyshimeve se ai mund të nisë një kandidim presidencial në 2024, tha se ai është thellësisht i shqetësuar për kërkimin e paprecedentë të kryer në pronën e ish-presidentit Trump.

“Në historinë amerikane, asnjë ish-president i Shteteve të Bashkuara nuk i është nënshtruar ndonjëherë një bastisjeje në rezidencën e tyre personale”, shkroi ai.

Pence tha gjithashtu se kontrolli minon besimin e publikut në sistemin amerikan të drejtësisë.

“Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland duhet t’i japë llogari popullit amerikan se pse u ndërmor ky veprim. Kjo llogaridhënie duhet të ndodhë menjëherë”, shtoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë