Loading…

Prokurori i EULEX’it flet për milionat e Naser Kelmendit: Nuk e dinte as sa pasuri kishte

  • 02/02/2018 | 22:45

Prokurori i EULEX’it flet për milionat e Naser Kelmendit: Nuk e dinte as sa pasuri kishte

Prokurori i EULEX-it, Andrew Hudges, i cili ndoqi për disa vite tashmë të dënuarin nga Gjykata e shkallës së parë për trafikim të drogës, Naser Kelmendin, në intervistën e tij dhënë për emisionin “Drejtësia në Kosovë” ka folur për pasurinë milionëshe të Naser Kelmendit.

Në deklarimet e tij prokurori Hudges ka thënë se vetëm në Pejë, Naser Kelmendi ka shtëpi në vlerë rreth 2 milionë euro.

Por, sipas tij, Kelmendi ka edhe disa prona e biznese në Mal të Zi e në Slloveni.

“Ai ka gjetur një vlerësues që ka bërë vlerësimin e tri shtëpive të tij në Pejë në vlerën prej mbi 2 milionë euro, e kjo nuk është as edhe për së afërmi se çka realisht ka ai. Ne e kemi pyetur atë se sa është pasuria e tij neto, dhe përgjigja e tij ka qenë “Nuk e kam idenë”. Ne e dimë që ai ka në pronësi hotelin Casa Grande në Sarajevë, ka në pronësi një tjetër hotel në Mal të Zi. Ai zotëron shumë prona”, ka thënë prokurori i EULEX-it.

Sipas tij, Naser Kelmendi ka patur veturë në vlerë 200 mijë euro dhe shumë prona tjera në vlera milionëshe.

Por, Hudges ka thënë se nuk kanë mundur që t`i konfiskojnë pasurinë, përveç atyre që mund t`i dëshmojë se janë financuar nga trafikimi i drogës.

“Kjo është ajo që bëjnë me paratë e drogës, i fshehin ato në prona. Ato nuk mund të futen në një bankë ngase çdo transaksion bankar që tejkalon shumën prej 10 mijë eurosh duhet të deklarohet. Pra, këta njerëz e kalojnë një pjesë të mirë të jetës së tyre duke menduar se ku t’i fshehin paratë. Pra, po, ai zotëron shumë prona, e po ashtu edhe vetura. Po mundohem të kujtohem, ai ka pasur një veturë shumë të shtrenjtë sportive në vlerë diku prej afër 200 mijë eurosh. Djemtë e tij kanë vetura, ai ka thënë që blen dhe shet vetura, por ai ka shumë prona. Ne nuk kemi mundësi në këtë pikë që t’i konfiskojmë këto prona. Rregullat e përgjithshme janë që vetëm pronat që mund të dëshmohet se janë të lidhura me trafikim të drogës mund të konfiskohen”, ka deklaruar prokurori Hudges.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë