Loading…

Projektohet muri i Trump’it që ndanë SHBA’në me Meksikën (Foto)

  • 25/01/2017 | 16:51

Projektohet muri i Trump’it që ndanë SHBA’në me Meksikën (Foto)

 Më pak se një javë pas inaugurimit të tij, presidenti Donald Trump thotë se do të bënte mirë ta realizonte premtimin e tij për të ndërtuar një mur përgjatë kufirit SHBA-Meksikë për të  bllokuar emigrantë të paligjshëm të hyjnë në vend.


“Ditë e madhe e Sigurisë Kombëtare. Në mesin e shumë gjërave të tjera, ne do të ndërtojmë muret!”, ka thënë Trump të martën në një postim në Twitter.

Por si do të duken në të vërtëtë muret e propozuara nga presidenti Trump?

the-design-was-also-inspired-by-the-work-ofrenowned-mexican-architect-luis-barragn-who-is-famous-for-his-blunt-stucco-walls-and-use-of-bright-colors

Arkitektët meksikanë nga Estudio 3.14, një firmë e projektimit, kanë projektuar një mur imagjinarë që shtrihet 1,954 milje, të quajtur “Prison-Wall”. Kjo si përgjigje për Trump.

stretching-from-the-pacific-coast-to-the-gulf-of-mexico-the-wall-would-separate-the-southwest-us-from-northern-mexico

Interpretimet kanë për qëllim për të treguar një praktikë jo të mirë për të rindërtuar muret, pasi që sipas tyre, do të acaroheshin marrëdhëniet  Meksikë- SHBA. Arkitektët gjithashtu kanë konstatuar se muri do të ishte vështirë i realizuar pasi që ka shumë kodrina, terrene të vështira në atë pjesë.

tipologia-paso-grande-1

Meksikanët kanë vënë në dukje, se muri do të jetë i shtrenjtë, dhe presidenti meksikan Enrique Peña Nieto tha se vendi i tij nuk do të paguajnë për të. Ndërsa për ndërtimin e murit do të merrte plot 16 vite punë.

the-design-was-also-inspired-by-the-work-ofrenowned-mexican-architect-luis-barragn-who-is-famous-for-his-blunt-stucco-walls-and-use-of-bright-colors

Kate Drew nga CNBC, shkruan se ndërtimi do të kushtojë qeverisë amerikane 15 miliard $ në 25 $ miliard dollarë. Ndërsa për ta mirëmbajtur murin do të duhej të punësonin 21 mijë agjentë të patrullës kufitare që do të kushtojë një shtesë 2.1 miliard $ në vit./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë