Loading…

Procesi i ndërtimit të globit në vitin 1955 (Video)

  • 19/12/2016 | 20:59

Procesi i ndërtimit të globit në vitin 1955 (Video)

Përderisa njerëzimi është duke u munduar ta ngrisë sa më lartë botën me teknologji, atizanatet britanike po krijojnë gjëra të reja dhe shumë më interesante.

Në veri të Londrës janë ndërtuar mbi 60.000 globe në vit, nga vitet 1950 deri 1955. Globi i parë i njohur në vitin 1492 është punuar nga druri, i veshur me nëntë shtresa të veçanta të ngjitura në të.

Këto globe edhe pse sot bëhen rrallë me dorë, janë të mahnitshme dhe shfrytëzohen nëpër shkolla në vende të ndryshme të botës.

Gazetametro.net ka sjellë një paraqitje të shkurtër të procesit të ndërtimit të këtyre globeve, hap pas hapi, të cilët janë bërë në mënyrë shumë interesante./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë