Loading…

Prishtina sot nuk është qyteti me ajrin më të ndotur në rajon

  • 30/01/2018 | 12:38

Prishtina sot nuk është qyteti me ajrin më të ndotur në rajon

Ani pse para dy ditësh u radhit në vendin e parë në botë për nga niveli i ndotjes së ajrit, Prishtina sot nuk është qyteti më i ndotur as në rajon.


Matësi i ambasadës amerikane tregon se nivel më të lartë sot kanë Tetova e Shkupi, ndërkohë që Prishtina radhitet pas tyre, shkruan gazetametro.net.

Sipas matjeve të fundit, Shkupi shënon në 200, ndërkohë që Tetova në 172 me nivelin e cilësisë së ajrit.

Për Shkupin në matës ajri cilësohet si shumë i dëmshëm, ndërkohë që për Tetovën ajri konsiderohet vetëm i dëmshëm.

Ajr të dëmshëm sot ka edhe Prishtina, duke shënuar 200, ani pse gjatë ditëve të kaluara niveli ka shënuar ‘hazardous’ që do të thotë ‘helmues’.

Ndryshe, për ajrin e ndotur në Prishtinë janë alarmuar institucionet kosovare, duke marrë disa masa për përmirësimin e gjendjes./gazetametro.net


Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë