Loading…

Princesha e Japonisë dorëzon titullin për t’u martuar me të dashurin e saj nga kolegji

  • 26/10/2021 | 11:21

Princesha e Japonisë dorëzon titullin për t’u martuar me të dashurin e saj nga kolegji

Princesha e Japonisë Mako është martuar me të dashurin e saj, dhe është larguar nga familja mbretërore, transmeton Gazeta Metro.


Mbesa e perandorit, e cila ishte e fejuar me të dashurin e saj të kolegjit për vite me rradhë, pësoi çrregullime të stresit post-traumatik (PTSD) gjatë kontrollit që dyshja iu nënshtruan. Fejesa fillimisht u lavdërua në vend, por tabloidët raportuan për një skandal parash që përfshinte nënën e Komuros, gjë që bëri që shtypi të kthehej kundër tij. Martesa e tyre u shty dhe Komuro u largua nga Japonia për të studiuar në Nju Jork në vitin 2018 dhe u kthye në Japoni vetëm muajin e kaluar. Që ata të martoheshin, një zyrtar nga Agjencia Imperial Household (IHA), e cila drejton jetën e familjes mbretërore, dorëzoi dokumentet në një zyrë lokale në mëngjes. Ata vendosën të heqin dorë nga ritualet dhe ceremonitë tipike të dasmave mbretërore, duke përfshirë një pritje.

Mako refuzoi gjithashtu një pagesë të njëhershme prej rreth 944,000 £ që zakonisht u jepet grave mbretërore që martohen me njerëz të zakonshëm dhe bëhen qytetarë të zakonshëm. Dyshja do të zhvendoset në Nju Jork ku do të jetojnë së bashku./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë