Loading…

Princ Charles rrugës për t’u bërë Mbretë: Çfarë do të ndodh më Kate Middleton

  • 04/06/2021 | 22:00

Princ Charles rrugës për t’u bërë Mbretë: Çfarë do të ndodh më Kate Middleton

Ngjitja për në fronin mbretëror nënkupton edhe ndryshimin e titujve për anëtarët e familjes. Kjo vlen edhe për Kate Middleton, e cila nuk bën përjashtim nga ky rregull.


Kur u martua me Princin William 10 vjet më parë, Mbretëresha Elizabeth i dha asaj titujt Dukesha e Kembrixhit, Kontesha e Stratharn dhe Zonja Carrickfergus. Titujt e saj do të ndryshojnë kur Princi Charles të bëhet Mbret i Anglisë një ditë, pasi Princi William do bëhet Princi i ri i Uellsit, ndërsa ajo Princeshë.

Nëse titulli “Princesha e Uellsit” iu tingëllon i njohur, atë e mbante Princeshë Diana, nëna e princave William dhe Harry. Në fakt, ai iu kalua Dukeshës së Kornuollit, por ajo e refuzoi për hir të respektit ndaj Princeshës së ndjerë.

Tani, nëse diskutojmë për të ardhmen e largët se ç’do të ndodhë me titullin e Kate kur Princi William të bëhet Mbret, kjo hap çështje për diskutim. Ajo mund të quhet Mbretëresha Catherine, por më shumë gjasa ka të marrë titullin “Mbretëreshë shoqëruese”, që do të thotë partnere që vjen nga martesa e një monarku drejtues. Në rastin e një fatkeqësie, nëse Princi William do të vdiste përpara saj dhe Princit George ose kur ky i fundit të bëhet Mbret, ajo do të kishte mundësinë ta quante veten “nënë Mbretëreshë”.

Pra, e ardhmja mbretërore e Kate duket se vetëm do të zgjerohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë