Loading…

Presidentja Osmani feston ditën e veshjeve popullore të Ukrainës, këmisha iu dhurua në Lituani

  • 19/05/2022 | 22:41

Presidentja Osmani feston ditën e veshjeve popullore të Ukrainës, këmisha iu dhurua në Lituani

Presidentja Vjosa Osmani është bërë pjesë e Ditës Vyshyvanka, një festë që synon të ruajë traditat origjinale popullore të krijimit dhe veshjes së rrobave ukrainase të qëndisura etnike të quajtura vyshyvanka.


“Ne qëndrojmë me miqtë tanë ukrainas ndërsa shënojmë këtë traditë të bukur që na kujton guximin, lirinë, besimin dhe forcën”, shkroi Osmani në Twitter.

Presidentja u bë pjesë e këtij festimi me ftesë të kryeministres lituaneze Ingrida Simonyt që i kishte dhuruar veshjen presidentes së Kosovës gjatë vizitës që Osmani pati ditë më parë në këtë shtet.

Dita e Vyshyvanka është kremtuar edhe nga liderë të tjerë shtetërorë si dhe përfaqësues të Bashkimit Evropian.

Dita e Vyshyvanka festohet çdo të enjte të tretë të majit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë