Loading…

Presidentja e Parlamentit Europian: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

  • 23/06/2022 | 10:46

Presidentja e Parlamentit Europian: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, e ka cilësuar ditën e sotme si historike.


Në kohën kur edhe po mbahet Samiti i BE-Ballkanit Perëndimor në Bruksel, ajo theksoi se liberalizimi për kosovarët duhet të ndodhë.

Duke folur në emër të eurodeputetëve, Metsola deklaroi se liberalizimi i vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të ndodhin.

“Sot është një ditë historike për dy arsye; sepse këtë mëngjes do të kemi një samit me Ballkanin Perëndimor dhe dua t’i them disa fjalë në emër të Parlamentit Evropian. Zgjerimi gjithmonë është parë si një proces transformativ për vendet që duan të shohin Evropën si shtëpinë e tyre dhe sot është dita kur ne përnjëmend duhet të nisim negociatat për anëtarësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ne duhet përnjëmend të flasim për liberalizimin e vizave për Kosovën”, deklaroi ajo.

Po ashtu Metsola tha se këto janë pikat që do të diskutohen brenda samitit.

“Këto janë pikat që do të fliten brenda samitit, sepse kjo është dita kur ne duhet të shikojmë drejt Ballkanit Perëndimor si vende që janë fqinj tonë dhe vende që duhet ta gjejnë veten në Bashkimin Evropian, i cili është shtëpia e tyre”, ka thënë ajo para gazetarëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë