Loading…

Presidenti Vucic jo, por a e njohin qytetarët serbë Kosovën si shtet të pavaruar

  • 18/10/2019 | 11:35

Presidenti Vucic jo, por a e njohin qytetarët serbë Kosovën si shtet të pavaruar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic flet shumë shpesh për Kosovën,  mirëpo pavarësisht kësaj qytetarët serbë thonë se nuk e dinë se cila është politika e Vucic ndaj Kosovës, shkruan Gazeta Metro.


Njohja e Kosovës perceptohet si një skenar shumë i dëmshëm për qytetarët serbë, dhe vetë fjala “njohje” është e mbushur me ngarkesë emocionale dhe në përgjithësi shoqërohet me “tradhtinë e interesave kombëtare” dhe ngjall një ndjenjë ” zhgënjimi” , një nga konkluzionet kryesore të sondazheve që u krye nga Qendra për Dialog Social dhe Iniciativat tradhëtie dhe Rajonale.

Marrëveshja me Prishtinën: Asnjë propozim për të kaluar referendum

Edhe pse presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç , flet shumë shpesh për temën e Kosovës, pothuajse 60% e të anketuarve thonë se nuk e dinë se cila është politika e Presidentit Vucic ndaj Kosovës. Sidoqoftë, kur u pyetën se cili mendon se mund të jetë plani i Vuçiçit për Kosovën , shumica e të anketuarve (23%) mendojnë se është njohje e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE . Një përqindje pak më e vogël e të anketuarve (21%) besojnë se plani i Presidentit të Serbisë është njohja e Kosovës nëse pjesa veriore e Kosovës i përket Serbisë , tha një nga autorët e hulumtimit të CDDRI, asistent në Fakultetin e Shkencave Politike, Nikolla Joviç gjatë prezantimit të rezultateve në Forumin e nëntë të Sigurisë në Beograd.

Kur bëhet fjalë për anëtarësimin e Serbisë në BE, 65% e të anketuarve besojnë se njohja e Kosovës është kusht për anëtarësim , por sa më shumë që 71% e qytetarëve nuk do ta mbështesin vendimin përfundimtar të qeverisë për njohjen e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE .

Në një referendum të mundshëm për një marrëveshje me Prishtinën, nga shtatë skenarët e ofruar, asnjë nuk do të pranohej nga shumica e popullsisë , por marrëveshja e votuar nga shumica (36%) është një marrëveshje që Serbia e njeh Kosovën në këmbim të katër komunave veriore, ZSO në jugu dhe ekstraterritorialiteti i manastirit SPC . Kjo pasohet nga një marrëveshje që Serbia të mos e njohë Kosovën por do të pranojë anëtarësimin e Kosovës në KB në këmbim të një ZSO për të cilën 32% e qytetarëve do të votonin në referendum . Shkëmbimi i territoreve sipas parimit të katër komunave veriore për pjesët e komunave të Preshevës dhe Bujanoc do të pranohet nga 15% e të anketuarve.

45% e të anketuarve besojnë se Aleksandar Vuçiç në një moment mund ta njohë pavarësinë e Kosovës . Shumica e të anketuarve do të ndjeheshin të trishtuar (23%), atëherë do të tradhtonin (17%), të inatosur (13%), të zhgënjyer (12%), ndërsa pak më pak se 10% do të ishin indiferentë ndaj një vendimi të tillë. . Shumica dërrmuese, ose 75% e qytetarëve të Serbisë qendrore, besojnë se njohja e Kosovës do të ishte një tradhti dhe gati gjysma e të anketuarve (48%) do të fajësonin Aleksandar Vuçiç dhe qeverinë aktuale, ndërsa pjesa tjetër do të fajësonte SHBA (9%), serbët si popull (8%) ) dhe po aq sa do të fajësonte të huajt në përgjithësi.

Në rast se nuk ka marrëveshje midis Beogradit dhe Prishtinës në periudhën 3 deri në 5 vjet, shumica e të anketuarve presin zhvillime pesimiste. 78% e të anketuarve besojnë se një skenar i tillë do të çonte në shkelje masive të të drejtave të serbëve të Kosovës, 74% presin një rritje të nacionalizmit për të dy, dhe 72% presin një konflikt të ri.

Sondazhi, i kryer në 120 vende në Serbinë qendrore, përfshiu mbi 1100 të anketuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë