Loading…

Presidenti bullgar, Radev porosi Maqedonisë së Veriut për rrugën drejt BE: Pres mbrojtjen e interesave bullgare, pres rezultate

  • 27/05/2022 | 21:02

Presidenti bullgar, Radev porosi Maqedonisë së Veriut për rrugën drejt BE: Pres mbrojtjen e interesave bullgare, pres rezultate

Presidenti i Bullgarisë- Rumen Radev pret që Këshilli i Koalicionit sonte të përcjellë vendimet e Këshillit Konsultativ të Sigurisë Kombëtare në janar për Maqedoninë e Veriut. Radev tha se takimet nuk janë aq të rëndësishme se sa rezultatet.


“Pres që Këshilli i Koalicionit sonte të ndjekë konsensusin dhe opinionin e arritur nga Këshilli Kombëtar Këshillimor i Sigurisë në janar, për të mbrojtur interesin bullgar dhe kriteret e anëtarësimit të Kopenhagës, të cilat bazohen shumë saktësisht në të drejtat e njeriut dhe mos-diskriminimin. Nëse e gjithë kjo ndodh, ne do ta ndihmojmë Maqedoninë e Veriut që vazhdimisht të ndjekë këtë rrugë”, tha Radev.

I pyetur se cili ishte qëndrimi i qeverisë për Maqedoninë e Veriut, Radev para takimit tha se fokusi i qeverisë në politikën e jashtme nuk mund të zgjidhë problemet e brendshme të vendit.

“Unë pres që kjo aspiratë dhe energji, e cila është investuar në zgjidhjen e problemeve me RMV-së në rrugën e saj drejt BE-së, të zbatohet”, tha Radev.

Qëndrimi i Radevit mbetet i pandryshuar – fillimi i negociatave nuk duhet të lidhet me afate, por me rezultate, veçanërisht për të drejtat e bullgarëve në RMV.

Me kërkesë të kryeministrit bullgar Kirill Petkov, partnerët e koalicionit në qeverinë bullgare sonte do të mbajnë një këshill të jashtëzakonshëm, temë kryesore e të cilit janë marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut.

Pritet që Petkov t’u shpjegojë partnerëve të tij se përse kërkoi nga presidenti bullgar Rumen Radev që të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe të prezantojë atë që është arritur deri më tani në dialogun me Shkupin.

Gjatë një vizite në Romë dhe Vatikan më 24 maj, Petkov njoftoi se do të thërriste një mbledhje të këshillit të koalicionit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë