Loading…

Presidenca çeke e konfirmon, vizat kthehen nesër në agjendën e BE’së

  • 29/11/2022 | 16:17

Presidenca çeke e konfirmon, vizat kthehen nesër në agjendën e BE’së

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të kthehet të mërkurën në agjenden e ambasadorëve të vendeve të Bashkimit Evropian.


Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga zëdhënësja Presidencës çeke, Eva Hrncirova.

Presidenca e Çekisë kishte njoftuar ditë më parë se vendet anëtare të BE-së se e kishin hequr nga rendi i ditës së takimit të njohur si ai i “Coreperit” , temën e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Në arsyetim ishte cekur se janë zhvillimet e fundit në Kosovë që u lidhën me çështjen e targave.

E vendimi u rikthye sërish disa ditë pas u arrit ujdia për targat me Kosovës dhe Serbisë.

Lëvizja pa viza për qytetarët e Kosovës do të jetë e mundur kur të hyjë në fuqi sistemi evropian i udhëtimit, ETIAS, dhe data për këtë është 1 nëntori i vitit 2023.

Por, në rast se do të ketë vonesa për këtë sistem, liberalizimi i vizave për Kosovën do të hyjë në fuqi jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë