Loading…

Prej cilit shtet më së shumti mërgimtarët dërgojnë para në Kosovë

  • 21/05/2017 | 09:21

Prej cilit shtet më së shumti mërgimtarët dërgojnë para në Kosovë

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar se remitencat e pranuara në Kosovë, që njëherësh paraqesin edhe kategorinë më të madhe në kuadër të llogarisë së të ardhurave dytësore, shënuan vlerën prej 691.0 milionë euro që paraqet një rritje vjetore prej 3.8 për qind.


Sipas këtij raporti, remitencat që pranohen në Kosovë vijnë kryesisht nga Gjermania dhe Zvicra,  vende këto nga të cilat dërgohen 37.1 për qind përkatësisht 22.6 për qind të gjithsej remitencave të pranuara në Kosovë, shkruan RTKLive.

“Një pjesë e konsiderueshme e remitencave është pranuar edhe nga ShBA-të, gjegjësisht 6.8 për qind e gjithsej remitencave të pranuara në Kosovë, thuhet në raportin e BQK-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë