Loading…

Politologu gjerman: Trump do t’i japë Ballkanin Putin’it

  • 19/01/2017 | 21:40

Politologu gjerman: Trump do t’i japë Ballkanin Putin’it

Presidenti i ri i Shteteve të Baskuara të Amerikës, Donald Trump nuk do të jetë i interesuar në Ballkanin perëndimor, tha politologu gjerman Zibo Jansen. Ai beson senë këtë rajon forca kryesore do të jetë Rusia.


Në një intervistë për Deutsche Welle, Jansen tha se ai mendon që Trump do të tërhiqet plotësisht nga Ballkani.

“Kosova nuk është e njohur nga të gjitha shtetet anëtare të BE’së dhe sipas mendimit tim Rusia do të luajë rol shumë të fortë në të ardhmen si dhe do të ketë ndikim.” Tha Jansen, i cili është profesor në Institutin e historisë anglo-amerikane në Universitetin e Këlnit.

Duke folur për zgjerimin e NATO’s, ai ka thënë se vitet e ardhshme do të ndodhë kjo gjë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë