Loading…

Politikanëve serbë u kërkohet të veprojnë të pavarur nga Beogradi

  • 07/01/2017 | 08:37

Politikanëve serbë u kërkohet të veprojnë të pavarur nga Beogradi

Ditën e parë të punës për këtë vit Komisioni i politikës së jashtme të Parlamentit Evropian në Bruksel do t’ua kushtojë Kosovës dhe Serbisë.


Në rend dite do të jenë debatet për këto dy shtete në leximin e parë të draftit të raporteve të përgatitura nga raportuesit Ulrike Lunaçek për Kosovën dhe David McAllister për Serbinë.

“Koha Ditore” ka siguruar kopjen e draftit të raportit për Kosovën dhe në të, pak a shumë, janë përfshirë pikat e pritura, të cilat shpesh janë përmendur edhe në të kaluarën.

Nuk ka risi sa i përket përsëritjes së thirrjes për 5 shtete anëtare të BE-së, të cilat nuk e kanë njohur Kosovën që ta bëjnë një gjë të tillë, thirrje që është bërë gjithmonë nga Parlamenti Evropian, madje edhe para se Kosova ta kishte shpallur pavarësinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë