Loading…

Policia ndal aksionin e studentëve pranë kishës ilegale në Prishtinë

  • 18/01/2017 | 12:40

Policia ndal aksionin e studentëve pranë kishës ilegale në Prishtinë

 Studentë nga ‘Demokracia Studentore’,  janë mbledhur pranë kishës ilegale ortodokse serbe në Kampusin e Universitetit të Prishtinës.


Me një aksion simbolik, ata kanë ekspozuar fotografi të krimeve të luftës dhe masakrat të cilat i kanë kryer kriminelët serbë gjatë luftës në Kosovë.

Por aksioni nuk ka zgjatur shumë pasi që, studentët janë penguar nga Policia e Kosovës, të cilët kanë tentuar që të vendosin fotografitë e masakrave në këtë objekt kishtar provokues.

Arsyeja e aksionit sipas kësaj organizate kishte ardhur pas provokimeve që po i bënë Serbia në Kosovë dhe priftërinjve që kanë bërë liturgji në Kishën Ortodokse Serbe, e cila gjendet në Kampusin Universitar e ndërtuar me dhunë në kohën e Slobodan Millosheviqit./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë