Loading…

Policia e Kosovës me masa të veçanta për festën e ‘Vidovdanit’

  • 27/06/2017 | 19:40

Policia e Kosovës me masa të veçanta për festën e ‘Vidovdanit’

Nesër në Gazimestan do të festohet dita e Vidovdanit, ku pritet të marrin pjesë shumë qytetarë serbë.


Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë për lajmi.net se Policia e Kosovës konform detyrave të saj ka ndërmarr një operacion për menaxhimin e situatës.

“Bazuar në detyrat dhe autorizimet ligjore Policia e Kosovës lidhur me aktivitetet dhe manifestimet e festës së Vidovdan-it ka ndërmarr veprime planifikuese-operacionale për menaxhimin e situatës së sigurise, mbajtjen e rendit dhe qetësisë publike, si dhe garantimin e lëvizjes së lirë”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Kjo festë shënohet çdo vit nga serbët e Kosovës dhe jo vetëm, pasi në shenimin e këtij aktiviteti shpesh kanë marrë pjesë edhe zyrtarë serbë.

Nesër pritet që në Gazimestan të jetë, drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovë në Serbi, Marko Gjuriq dhe Patriku Irinej.

Vidovdani ndërlidhet me Betejën e Kosovës, që historia serbe e njeh si fitoren shpirtërore të saj, pavarësisht humbjes së madhe ballkanike.

Gjatë gjithë festës serbët përdorin kore nacionaliste si “Kosova është Serbi”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë