Loading…

Policia arreston 500 protestues gjatë fundjavës në Bjellorusi

  • 29/09/2020 | 12:51

Policia arreston 500 protestues gjatë fundjavës në Bjellorusi

Policia në Bjellorusi arrestoi 500 protestues gjatë fundjavës, ndërsa vazhdojnë protestat kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko.


Zoti Lukashenko, i cili është në pushtet prej 26 vjetësh, shpalli fitoren e tij të gjashtë në zgjedhjet e 9 gushtit. Por shumë zëra në vend e shohin procesin si të manipuluar. Ai pretendon se ka fituar me 80 për qind të votave.

Ministri i Punëve të Brendshme në Bjellorusi njoftoi se 150 persona ishin arrestuar të shtunën ndërsa 350 tjerë gjatë protestës të së dielës në 22 qytete të ndryshme, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

Rreth 100 mijë protestues ndodheshin rrugëve të kryeqytetit, Minks.

Një organizatë për të drejtat e njeriut thotë se masat kundër protestës së fundjavës nuk ishin të dhunshme krahasuar me demonstratat e kaluara, gjatë të cilave policia përdori gaz lotsjellës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë