Loading…

Policëve iu mbetet paga njëjtë, nuk do iu numërohet fare rrezikshmëria në punë

  • 05/02/2023 | 23:00

Policëve iu mbetet paga njëjtë, nuk do iu numërohet fare rrezikshmëria në punë

Zbardhja e vlerës së koeficientit i gëzoi, por edhe i hidhëroi njëkohësisht zyrtarët policorë të Kosovës.


Gjatë kësaj jave u proklamua se atyre iu është rritur paga, por po del se mbeti e njëjtë, e me raste edhe u zvogëlua, pasi shtesat për rrezik në punë iu hoqën.

Prej 7 kategorive sa ishin, ato janë reduktuar goxha, për çka paralajmërohet edhe dorëzimi i ankesave te Avokati i Popullit.

E 1 për qind e buxhetit vjetor të PK-së është ndarë edhe për orët e kujdestarisë, që nuk plotëson nevojat.

Në lidhje me këto pakënaqësi, Imer Zeqiri si kryetar i Sindikatës së Policisë së Kosovës, u ftua në takim nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, nga i cili mori garanci se sivjet rrogat nuk do t’u zbriten.

Rritja u premtua për vitin tjetër, kur edhe vlera e koeficienti pritet të rritet.

Ashtu si ftesën e Bislimit, Zeqiri ka gati një vit që pret thirrjen nga kryeministri Albin Kurti për kompensimin e policëve për shujta, transport, sigurim e pensionim të parakohshëm, por deri më tani nuk ka marrë asnjë përgjigje.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë