Loading…

Pite mrekullueshme e shpejtë me mollë të cilën duhet patjetër ta provoni

  • 26/06/2022 | 18:08

Pite mrekullueshme e shpejtë me mollë të cilën duhet patjetër ta provoni

Pitja ështe gjithmonë një ushqim i preferuar dhe i konsumuar masivisht.


Përbërësit:

– 5 mollë të mëdha (qëroni dhe pritni në katrorë),
– 100 g sheqer,
– 1 lugë miell,
– 100 lugë kanellë.

Për brumë:

– 15 g drithëra të përziera,
– 150 g miell,
– 150 g sheqer,
– 1 pako gjalpë,
– Gjysmë luge të vogël pluhur për ëmbëlsira,
– Një grusht arra të grira, bademe dhe lajthi (sipas dëshirës).

Përgatitja:

1. Ngroheni furrën në 200 gradë celsius.

2. Në një enë përzieni mollët, sheqerin, miellin dhe kanellën. Qitni në tepsi në të cilën keni vënë letër për pjekje.

3. Përzieni drithërat e tërshërës, miellin, sheqerin, gjalpin e shkrirë, pluhurin e ëmbëlsirave, arrat e grira, bademet dhe lajthitë. Përzieni derisa masa të bashkohet, pastaj qiteni sipër mollëve.

4. Piqeni derisa shtresa e sipërme të marrë ngjyrën e artë në të gështenjtë, rreth 30 minuta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë