Loading…

Piperi i zi përmirëson funksionin e trurit

  • 06/02/2023 | 20:32

Piperi i zi përmirëson funksionin e trurit

Piperi i zi ka dëshmuar se përmirëson funksionimin e trurit në studimet e kafshëve.


Në veçanti, ajo ka demonstruar përfitime të mundshme për simptoma të lidhura me kushtet degjeneruese të trurit, si sëmundja e Alzheimerit dhe Parkinson.

Për shembull, një studim tek minjtë me sëmundjen e Alzheimerit zbuloi se piperi përmirësoi kujtesën, pasi shpërndarja e piperinës u mundësoi minjve që të përsëritnin vazhdimisht një labirint në mënyrë më efikase sesa minjve që nuk u jepej piper.

Në një studim tjetër të brejtësve, ekstrakti i piperinës dukej se zvogëlonte formimin e pllakave amiloide, të cilat janë grupe të dendura të fragmenteve të proteinave që dëmtojnë në tru që kanë qenë të lidhura me sëmundjen e Alzheimerit.

Megjithatë, studimet tek njerëzit janë të nevojshme për të konfirmuar nëse këto efekte veprojnë edhe te njerëzit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë