Loading…
Piloti i ‘Boeing’ zgjidh misterin: MH370 ka ateruar në pistë sekrete, ja ku duhet ta kërkoni
  • 17/03/2019 | 12:49

Piloti i ‘Boeing’ zgjidh misterin: MH370 ka ateruar në pistë sekrete, ja ku duhet ta kërkoni

Piloti i pensionuar i “Boeing” beson se aeroplani i zhdukur MH370 po shkonte drejt një piste të fshehtë dhe u tregoi hetuesëve se ku duhet ta kërkonin, transmeton Gazeta Metro.


Andy Ryan beson se MH370 ka fluturuar jasht kursin pas erërave të forta të ajrit. Ish-piloti i United Airlines erdhi në këtë përfundim pas analizimit të itinerarit, pasi aeroplani kishte humbur kontaktin në 38 minuta.

Ai teorizon se MH370 fluturoi në një vend “të paracaktuar” në tokë, apo është përplasur në oqean, dhe e konsideronte pilotin Zachary Ahmad Shah si të dyshuarin kryesor.

Ryan thotë se zona përreth Madagaskarit është vendi ku duhet të organizohet një kërkim i ri. I pyetur nëse mund të gjendet një aeroplan i mundshëm, ish- piloti i Forcave Ajrore amerikane tha:

“Aksidentalisht ose nga ndonjë pajisje, ndoshta edhe satelit që po hetonte një anomali metalike në zonën e largët”.

Sipas tij diçka ka ndodhur pasi që aeroplani është kthyer majtas.

“Është një avion i komplikuar, kështu që kushdo që e bëri këtë, mendoj se një nga pilotët, ai duhej të dijë se çfarë po bënte”.

Për të kryer të gjithë gjë, piloti tjetër duhej të ishte një bashkëpunëtor ose i paaftë.

Megjithëse pjesa e gjetur në det, unë besoj se aeroplani u ul diku, thotë ai.

Kohët e fundit, në Madagaskar, u gjetën fragmente të mbetjeve që dukeshin të ishin në fluturimin MH370.

Para kësaj, tre pjesë të aeroplanit nga Boeing 777-200 u gjetën në ishullin Reunion dhe Mauritius – ishujt që lindje të Madagaskarit – dhe Tanzani, e cila është në perëndim të ishullit.

Ryan pranon se zbulimi “mbush një vrimë mjaft të madhe” në teorinë e tij se ai u ul në tokë.

Megjithatë, ai thotë se kjo nuk duhet të përjashtohet, pasi një kërkim katërvjeçar në oqeanin perëndimor të Australisë – ku hetuesit vlerësuan se u rrëzua – nuk dhanë fryt.

Teoria e Ryan bazohet në atë se si transponderi dhe ACARS, mjetet e tij të komunikimit, ndaluan të punonin pas humbjes së kontaktit. Ai thotë se ka një “shans zero” se kjo mund të ketë qenë një aksident.

Ish kapiteni, i cili u pensionua pas 33 vjet fluturimi në shëtitje me varkë 747, pretendon: “Deri më tani të gjitha mbetjet e gjetura ishin në rrugën perëndimore dhe unë pretendoj se aeroplani po fluturonte”.

“Po, e di që kjo tingëllon e keqe dhe ata gjetën një pjesë të krahut që ishte dëmtuar, ose nëse goditi ujin, por mos harroni se ku është gjetur (në lindje të Madagaskarit)”.

Nëse aeroplani u kthye në veri (para Madagaskarit) dhe u ul, unë do të kisha pritur që të zbrisja në një vend të shkretë ku nuk do të dallohej, sidomos gjatë natës, thotë ai.

“GPS është e tillë që mund të gjejë pothuajse çdo vend paraprakisht. Është më e vështirë për ta gjetur nëse është në tokë, bast se njerëzit që e mirëpritën mbulonin pëlhurën e kamuflimit”, thotë ish-pilot.

Sipas Byrosë Australiane të Sigurisë së Trafikut, MH370 u kthye mbrapa në detin e Kinës Jugore në rrugën e tij nga Kuala Lumpur në Pekin më 8 mars 2014.

Pastaj ai fluturoi nëpër Gadishullin e Malajzisë drejt Island Penang “mbi ose pranë” një numër të pikave në Malajzi dhe Tajlandë.

Duke përdorur satelitin Inmarsat, u vendos që të fluturoi në jug dhe u rrëzua në Oqeanin Indian në perëndim të Australisë, pasi u la pa karburant.

Por ata nuk e dinë pse ai e filloi këtë gjoja mënyrë, dhe mbesin teoritë për vetëvrasje, zjarr, rrëmbim dhe hipoksi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë