Loading…

Pikturat më të shtrenjta në botë

  • 28/01/2017 | 15:30

Pikturat më të shtrenjta në botë

 Katari ka blerë një pikturë të Paul Cezanne për 250 milion dollarë, duke e bërë atë veprën e artit më të shtrenjtë në botë. Rekordi i mëparshëm ishte 140 milion dollarë për një Jackson Pollock në vitin 2006.


Piktura me titull “Lojtarët e letrave” tregon dy fshatarë të krahinës Aix-en-Provence. Ajo u shit sa dyfishi i vlerës që ishte menduar se do kapte./gazetametro.net

Më poshtë janë dhjetë pikturat më të shtrenjta në botë:

1. Paul Cézanne- Lojtarët e letrave – $250m

2. Jackson Pollock – No.5 1948 – $140m

3. Willem De Kooning – Gruaja III – $137.5m

4. Gustav Klimt – Portreti i Adele Bloch-Bauer – $135m

5. Pablo Picasso- Nudo, gjethe gri dhe bust – $106.5m

6. Pablo Picasso – Garçon a la pipe – $104.1m

7. Andy Warhol – Tetë Elvisët – $100m

8. Pablo Picasso – Dora Maar au Chat – $95.2m

9. Gustav Klimt – Adele Bloch-Bauer II – $87.9m

10. Francis Bacon – Tryptich 1976 – $86.3m

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë