Loading…

Petritsch konfirmon se Thaçi e Vucic do të bisedojnë për shkëmbim territoresh

  • 01/09/2018 | 16:19

Petritsch konfirmon se Thaçi e Vucic do të bisedojnë për shkëmbim territoresh

Ish ambasadori Wofgang Petritsch ka treguar për takimin që ka pasur me dy presidentët, Hashim Thaçin dhe Aleksandar Vucic’in.


Petritsch, në një shkrim dërguar kohës ditore, tregon se ka biseduar me dy presidentët për çështjen e ndryshimit të kufijve, transmeton gazetametro.net

Ai ka thënë se propozimi i Thaçit dhe Vucic mban në vete një kurth të madh, duke pasur flalën për ndryshimin e kufijve.

”Por tani të dy kundërshtarët, Aleksandar Vuçiq dhe Hashim Thaçi, duken të gatshëm të bëjnë kompromis; një zgjidhje është e mundshme. Natyrisht, ky propozim ka një kurth të madh: ai përmban një element qendror që parasheh ndryshime territoriale, një shkëmbim territorial mes dy fqinjëve, i cili orientohet në kritere etnike dhe që mund të prekë disa qindra kilometra katrorë – dhe mijëra njerëz të të dy etniv”, shkruan Petritsch. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]net
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë