Loading…

Petkoviq: Kurti s’mund të vendosë afate kohore për marrëveshjen finale

  • 20/11/2021 | 14:21

Petkoviq: Kurti s’mund të vendosë afate kohore për marrëveshjen finale

Drejtori i zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë tha se mandati i kryeministrit Kurti si një kornizë për përfundimin e dialogut s’është asgjë speciale, sidomos pas zgjedhjeve lokale në Kosovë.


Petkoviq i ka bërë këto komente pasi zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka deklaruar se një marrëveshje finale me Serbinë është e mundur gjatë mandatit të kryeministrit Kurti, shkruan Tanjug, transmeton Gazeta Express.

Në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ndryshe nga pretendimet e kryenegociatorit të Prishtinës, Besnik Bisljimi, nuk ka afate të Kurtit dhe probabiliteti për arritjen e marrëveshjes nuk matet me njësi të kohës, por me gatishmërinë e Prishtinës për të respektuar marrëveshjet që janë arritur deri tani dhe mundësinë e formimit të Unionit të Komunave Serbe, ka thënë Petkoviq.

“Duke gjykuar nga deklaratat e Besnik Bisljimit dhe shefit të tij Kurtit, të cilët mohojnë vetë mundësinë e krijimit të Asociacionit, përfundimi i dialogut nuk mund të shihet, sigurisht kur Prishtina nuk e zbatoi atë që ishte marrë vesh nëntë vjet më parë, në fillim. të dialogut”, tha Petkoviç. në një deklaratë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë