Loading…
Pesë ushqimet që luftojnë arteriet e bllokuara
  • 17/03/2019 | 14:11

Pesë ushqimet që luftojnë arteriet e bllokuara

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 26% e vdekjeve në vitin 2015 ishin për shkak të sëmundjeve të zemrës, të njohur edhe si sëmundje arterie koronare. Rreth 1 nga 3 vdekjet në Shtetet e Bashkuara janë të lidhura me  problemet e zemrës, transmeton Gazeta Metro.


Shkaku më i zakonshëm i problemeve të zemrës është krijimi i pllakës në muret e brendshme të arterieve që shkojnë në zemër. Arteriet janë enë të mëdha të gjakut që lidhin zemrën me pjesën tjetër të trupit dhe mbajnë oksigjen dhe lëndë ushqyese nga zemra dhe pjesa tjetër e trupit.

Por shpeshherë shfaqen edhe implikime në bllokimet e arterive të zemrës, por këto janë pes ushqime që zhbllokojnë arteriet:

Hudhra – Hudhra është e njohur për karakteristikat e shumta në përmirësimin e shendetit është e pasur me antioksidantë, siç janë vitaminat C dhe E, të cilat heqin radikalët e lirë.

Hudhra mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit të keq LDL, të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të parandalojë forcimin e aortës.

Konsumi i rregullt i hudhrave do të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut dhe nivelit të sheqerit në gjak.

Ekspertët mjekësorë ju rekomandojmë të hani dy thelbinjë hudhër çdo mëngjes, në stomak të thatë për pastrim të gjakut.

Shegët – Ngjyra e kuqe e thellë e këtij fruti është një shenjë se është e mbushur me antioksidantë. Fara e shegës përmbajnë polifenolë (antioksidantë) të cilët kanë shumë përfitime shëndetësore dhe vetë fara janë një burim i vlefshëm i ushqyesve dhe fibrave. Një shegë e vetme mund të furnizojë vetëm 40% të kërkesës tuaj të përditshme të Vitaminës C.

Shegët punojnë kundër bllokimit ose ngurtësimit të arterieve. Gama e gjerë e antioksidantëve gjithashtu ndihmon në pastrimin e gjakut. Fruta konsiderohet gjithashtu e dobishme për uljen e presionit të gjakut, luftimin e kancerit të prostatës dhe vetive anti-inflamatore.

Asparagus – Asparagus është një perime me kalori të ulët, me fibra të lartë të mbushur me lëndë ushqyese, të cilat e bëjnë atë një shtesë natyrore për një dietë të shëndetshme, veçanërisht nëse dikush është i interesuar për humbjen e peshës.

Megjithatë, ajo mund të përmirësojë shëndetin e zemrës suaj. Nivelet e larta të homocistein shpesh tregojnë sëmundje të zemrës dhe mund të shkaktojnë ane të dëmtuara të gjakut, mpiksje të gjakut në venat, të cilat mund të dëmtojnë zemrën.

Asparagus gjithashtu ka një ndikim të dobishëm në prodhimin e glutationit të trupit, një antioksidant që ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe largimin e radikaleve të lira që mund të çojnë në arteriet e bllokuara.

Avokadot – Kohët e fundit avokadot janë një nga ushqimet më të konsumuara për dobitë dhe përfitimet shëndetësore.

Përmbajnë 20 përbërës të ndryshëm, fruti, i quajtur ndonjëherë frutat e aligatorëve, paketon 2 gram proteina dhe 15 gram yndyrna të shëndetshme. Shumica e karbohidrateve janë fibra të shëndetshme. Ajo ka shumë lëndë ushqyese antioksiduese dhe është veçanërisht e lartë në kalium, gjë që ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut.

Avokadot ndihmojnë në zemër duke ulur yndyrnat “e këqija” të kolesterolit në gjak dhe duke rritur kolesterolin “të mirë”, i cili ndihmon në lirimin e arterieve të bllokuara.

Vajrat e shëndetshme të avokados gjithashtu do t’ju ndihmojnë të absorboni më mirë ushqyesit në perime siç janë vitaminat A, D, E dhe K të cilat duhet të kombinohen me yndyrna që do të absorbohen nga trupi.

Brokoli – Brokoli ka përparësi në aspektin e shijes dhe popullaritetit. I pa-yndyrë dhe i lartë në fibra, brokoli krenohet me një gamë të gjerë lëndësh ushqyese, është e lartë në fibra, shumë e lartë në vitaminë C dhe ka kalium, B6 dhe vitaminë A, si dhe një sasi të madhe proteina për një perime.

Këto lëndë ushqyese janë të gjitha antioksidantë që heqin molekulat e paqëndrueshme nga trupi para se të dëmtojnë qelizat dhe kështu të luftojnë kancerin dhe arteriet e bllokuara.

Përveç reduktimit të kolesterolit, sulfuri në brokoli është një anti-inflamator i cili mund të parandalojë ose të kthejë dëmtimin e linjave të enëve të gjakut të shkaktuara nga problemet e sheqerit në gjak./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 22:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë