Loading…

Pesë këshilla të thjeshta për shëndetin e zemrës

  • 21/07/2021 | 22:35

Pesë këshilla të thjeshta për shëndetin e zemrës

Zemra është e paqëndrueshme, ajo dëshiron të dashurojë dhe të dashurohet, dhe është përgjegjëse të lëndohet gjatë rrugës.


Duke u përballur me një ndarje të keqe ose duke kuptuar se “ai” u largua dhemb. Nuk ka asnjë të mohosh këtë. Por zemra është gjithashtu muskujt më të rëndësishëm në trup, dhe ushqimi emocional nuk është lloji i vetëm i kujdesit që dëshiron, transmeton lajmi.net.

Për të ndaluar kushtet e zakonshme të zemrës si sëmundjet e zemrës, hipertensioni, aritmia dhe kolesterol i lartë, zemra ka nevojë për TLC të rregullt përmes zakoneve të shëndetshme të jetesës që çdokush mund t’i adaptojë me lehtësi dhe kënaqësi.

Hani pak çokollatë të zezë. Studimet tregojnë se më pak se një kockë në ditë mund të ul presionin e gjakut sistolik me tre deri në katër pikë. Presioni i lartë i gjakut (ose hipertensioni) është një kontribues kryesor në sëmundjet kardiovaskulare (CVD).

Hani hudër. Ushqimi i një deri në tre karafil të hudhrës së freskët në ditë është një mënyrë e mirë për të normalizuar kolesterolin, një tjetër faktor tradicional rreziku në CVD. Thërrmimi dhe shtimi i disa karafilave të hudhrës në vajin e ullirit bën që një trajtim i shijshëm që mund të ul kolesterolin tuaj nga 10 deri në 12 pikë.

Hani arra. Studimet tregojnë se ngrënia e arrave, të cilat janë të pasura me yndyrna monounsaturated që mbrojnë zemrën, mund të ndihmojnë në normalizimin e kolesterolit në gjak. E njëjta gjë është e vërtetë për arrat e tjera të pemëve, të tilla si bajamet dhe arrat e makadamisë.

Hani vezë. Përkundër besimit popullor, studimet tregojnë se ngrënia madje deri në gjashtë vezë në ditë nuk ka asnjë efekt negativ në nivelin e kolesterolit në gjak. Në fakt, një studim tregon se konsumimi i rregullt i vezëve normalizon kolesterolin total dhe përmirëson kolesterolin “e mirë” HDL në shumicën e të rriturve të shëndetshëm.

Shkoni në një udhëtim peshkimi. Një shtesë e vajit të peshkut me cilësi të lartë, si dhe peshqit si salmon, skumbri dhe sardelet, janë të gjitha burime të shkëlqyera të omega-3.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë