Loading…

Pesë gjërat që nuk i keni ditur për Muhamed Ali

  • 24/11/2016 | 10:37

Pesë gjërat që nuk i keni ditur për Muhamed Ali

Shumë pak gjëra janë shkuar për Muhammad Ali sa ishte gjallë.

 Një legjendë boksi që shkoi përtej sportit të tij.  Tre herë kampioni i botës është një nga sportistët që nuk do të harrohet për aq vite sa njerëzimi të egziston.

Por, disa gjëra mbeten ende të pazbuluar për Alin, por biografi dhe miku i tij Davis Miller i zbuloi disa për CNN. Ndërsa më poshtë keni pesë më interesantet.

1 – Ai e ka ndryshuar emrin më shumë se një herë

GettyImages-479933880-E

Njeriu, miti, legjenda…emri. Dihet që Cassius Clay vendosi të ndryshojë emrin e tij në Muhamed Ali pas konvertimit të tij në mysliman, por shumë pak dinë për planet e tij për një tjetër emër. Në fillim ai mori emrin Cassius X, në nder të Malcolm X, por ishte lideri politik Elijah Muhammad që i dha përfundimisht emrin Muhamed Ali.

2 – Ai ishte sufist (sufizmi: një dimension mistik i brendshëm i islamit)

140131092054-20-religious-athletes-horizontal-large-gallery

Është e dokumentuar mirë se më 28 prill 1967, Ali refuzoi të hynte në Ushtrinë Amerikane. Ali, si mysliman që ishte, citonte arsye fetare për vendimin e tij për të hequr dorë nga shërbimi ushtarak.

Më parë, ai ishte i përfshirë në qëllime militante të Kombit të Islamit, por më vonë ai kaloi në një sekt më mistik islam. Në vitin 2005 ai njoftoi se ishte Sufi, duke thënë se nga të gjitha sektet e islamit ai e ndjente veten më afër me sufizmin.

Sufizmi është ndoshta sekti më paqësor i çdo minoriteti fetar. Sipas tyre nëse dëmton një person dëmton gjithë njerëzimin.

3 – Atij iu desh të luftonte i lënduar gjatë rikthimit të tij të madh

7587_original

Alisë iu desh të largohej me detyrim për 3 vjet e 7 muaj nga vendi pas refuzimit të hyrjes në forcat e armatosura. Ai u rikthye për t’u ndeshur me kundërshtarin numër 1, Jerry Quarry.

Ai do të shkonte për të bërë një rikthim të suksesshëm në ring, duke e hedhur nokaut që në raundin e tretë. Por ndeshja edhe mund të anullohej, pasi Ali kishte frakturë në një nga brinjët e tij.

Pra luftoi i dëmtuar.

4 – Sëmundja e Parkinsonit i ka mësuar atij mënyra të reja për të komunikuar

210497

Arti i gjesteve është mjaft i rëndësishëm për të, thotë Miller për Ali që u diagnostikua me Parkinson në vitin 1982 në moshën 42-vjeçare. Ai komunikon me duart, gishtat, mimikën e fytyrës si dhe sytë e tij.

5 – Një magjistar amator

DC: 2004 Kahlil Gibran Awards

“Noton si flutur e djeg si bletë, duart e tij nuk godasin dot gjërat që nuk ja shohin sytë,” është një nga tekstet e tij muzikore, pas të cilës ishte shumë i apasionuar.

Ali gjithashtu bënte disa truke të vogla, numra shpejtësie. Ai i surprizonte vizitorët si prestigjator amator që ishte. Arrinte të zhdukte shallin e kuq në dorë, ose një monedhë të vogël.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë