Loading…

Përveç Gjermanisë, edhe dy shtete tjera të fuqishme i njohën patentë shoferët e Kosovës dje

  • 12/02/2022 | 11:37

Përveç Gjermanisë, edhe dy shtete tjera të fuqishme i njohën patentë shoferët e Kosovës dje

Dje Kosova mori një lajm të mirë sa i përket patentë shoferëve, pasi Gjermani vendosi që t’i njohë ata. Mirëpo përveç shtetit gjerman, janë edhe dy shtete tjera që i kanë njohur lejet e kosovarëve.


Një ditë para Gjermanisë, patentë shoferët i kishte pranuar pa provime shtesë edhe Kanadaja e Turqia.

Kështu njoftoi ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe kryeministri Kurti.

“Në kuadër të raporteve të mira ndërshtetore dhe qëllimit të përbashkët për të lehtësuar jetën e qytetarëve tanë, po realizohet njohja e patentë-shoferit për shtetasit e Kosovës në Kanada dhe Turqi”, ka shkruar Kurti.

Ndërkaq, është bërë e ditur se pas Gjermanisë, patentë shoferët kosovare po përgatiten t’i njohin edhe Austria dhe Italia.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë